Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Zekâ Küpü

Dünyada Rubik küpü olarak da bilinen zekâ küpü adından da anlaşılabileceği gibi zekâ geliştirici eğitici oyuncaklar arasında yer alır. Zekâ küpü sadece çocukların değil halen her ülkede yetişkinler tarafından da oynanır. Çocukların zihinsel gelişimlerine büyük katkıları bulunan bu oyun aynı zamanda el göz koordinasyonu ve motor becerilerin de hızlanmasına destek olur. Sabır küpü de denilen Rubik küpü, aslında bir oyuncaktan çok her yaşa hitap eden bir bulmacadır. Macaristanlı bir mimar ve heykeltıraş olan Erno Rubik tarafından 1974 yılında icat edilen Rubik küpü birbirine bağlı olduğu halde ayrı ayrı hareket ettirilebilen küçük küplerden meydana gelir. Bu küpler tek bir büyük küpü oluşturduğu için küçük küplerin sayısı arttıkça bulmaca da büyür ve zorluk derecesi de artmış olur. Zekâ küplerinin standart büyüklüğü ise her bir yüzeyinde 9’ar adet farklı renklerde kare bulunan küplerdir. Toplam 54 kareden oluşan zekâ küpü oyununda amaç her yüzeyde aynı renk karelerin yan yana gelmesini sağlamaktır. Zekâ küpünün yaratıcısı Erno Rubik tarafından sihirli küp adı verilen bu oyuncak bugüne kadar dünyanın en çok satan oyuncağı olmuştur.

 

Zekâ Küpü (Rubik Küpü) Nasıl Çözülür?

Rubik küpü yıllardır dünyada çözülmesi en zor bulmacalardan biri olarak kabul edilmektedir. Ciddi bir dikkat, devamlılık ve konsantrasyon isteyen bu oyun analitik düşünme, doğru karar verme ve muhakeme yeteneklerini geliştirirken sayısal zekayı da kuvvetlendirir. Zeka küpünün icat edilmesinden kırk yıl sonra çözümü için 7 adım belirlenmiştir. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı, yeşil ve mavi renklerden oluşan küpü çözmek için tüm yüzeyleri tek renk haline getirmek esastır. İşte Rubik küpünü çözmenin aşamaları:Adım: Küpü çözmek için atılacak birinci adım tüm renklerin yerini belirlemek. Yani renklerin hangi sıra ile birbirinin karşısına geleceğini bilirseniz ilk adımı atmayı kolaylaştıracak ve çözüme biraz daha yaklaşmış olacaksınız. Beyaz renk sarının, turuncu kırmızının, yeşil renk ise mavi rengin karşısında yer almalı.

  1. Adım: Küpün bir kenarında beyaz karelerden bir “artı” işareti oluşturmalısınız.
  2. Adım: Bu aşamada beyaz yüzeyi alt katmanda tamamen oluşturmanız gerekiyor. Bu beyaz yüzey küpün aşağı kısmında kalacak şekilde küpü döndürün ve üst kısma geçin.
  3. Adım: adımda küpün üst kısmında sarı renkten bir “artı” işareti elde etmeye çalışın.
  4. Adım: Sarı artı işaretinin köşelerindeki farklı renklerdeki küpleri döndürün ve bu yüzeyde sarı bir kare elde edin.
  5. Adım: Bu aşamada küpün son halinde küpü elinizde tuttuğunuzda sarı ters çevirdiğinizde yanı alt karede beyaz rengi görmelisiniz. Şimdi üst ve alt katmanlara dokunmadan orta katmanı hareket ettirin ve buradaki diğer renklerden de bir kare elde etmeye çalışın.
  6. Adım: Son olarak orta katmanın üstünde ve altında kalan küçük karelerini enine döndürerek Zekâ küpü yani Rubik küpünü tamamlayın.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.