Sıralama seçin
Toplam 162 ürün görüntüleniyor.

Yağlı Boya

Yağlı boya, resim sanatında en çok kullanılan boya çeşididir. Bitki yağı ve pigmentlerin karışımından elde edilen bu kaliteli boya türü, yoğun kıvamlıdır.

Yavaş kuruyan yapısı sayesinde resim yaparken çalışma süreci boyunca her an düzeltme yapılabilir ya da değiştirilebilir. Bu kurtarıcı ve kolaylaştırıcı yapısı nedeniyle yağlı boya kullanmak, resim yaparken en çok kullanılan tekniklerden biri olmuştur.

Yağlı boya ile çalışıyorsanız şayet, yanı sıra kullanacağınız gereçler de elinizin altında olmalı. Nedir bunlar?

- Tuval; yağlı boya resmin yapıldığı yüzeydir. Resmin istenilen nitelikte ve etkide olması için bu yüzeyin önce astar boya ile kaplanması gerekir.

-Şövale; tuvale resmi rahat bir şekilde yapabilmek için kullanılan, tuvalin üzerine yerleştirildiği malzemedir.

- Palet ve fırça; her bir boyayı koyup elinizin altında bulunduracağınız, renklerin rahatlıkla görülmesini sağlayan palet ve boyaları karıştırmak ve tuval üzerine uygulamak için kullanılan fırça illa ki olması gereken malzemedir. Fon fırçası, yuvarlak fırça, kıl fırça, spatül gibi çeşitleri vardır.

- Terebentin; Koyu kıvamda olan yağlı boyayı inceltmek için kullanılan bir malzemedir. Elbette ki resim yaparken rahat ve sağlıklı olabilmek adına kokusuz olanı tercih edilmesi önerilir.

- Vernik; Yapılan çalışmayı, ortaya çıkan eseri olduğu haliyle muhafaza etmek, kalıcı kılmak için, yağlı boyayı havanın temasından korumak üzere tamamlanmış resmin ya da boyanan görselin üzerine vernik çekilir. Bu sebeple vernik alırken renksiz olanın tercih edilmesi önerilir.

- Resim yağı; Boya ile karıştırıldığında daha parlak bir görünüm elde edilmesini sağlar.

- Yağlı boya çantası; Yağlı boyaların ve yağlı boya yaparken kullanılan malzemelerin düzenli biçimde muhafaza edilmesini ve bir yerden bir yere giderken rahat ve zarar görmeden taşınmasını sağlar.

- Medyumlar;  Yağlı boyanın kendine has mevcut özelliklerini değiştirmek ya da dönüştürüp geliştirmek için kullanılan medyum aynı zamanda kurutma oranını değiştirmek, parlaklığı ve akışı arttırmak, bir doku elde etmek için kullanılır.

Medyum kullanırken birden fazla medyumu bir arada kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Sınıf Annesi Yağlı Boya Çeşitleri

Sınıf annesi sayfasını ziyaret ettiğinizde, yağlı boyalarda pek çok renk seçeneğinin sizi beklediğini göreceksiniz.

Bigpoint yağlı boya yellow gren 45ml, cad yellow hue, emerald gren, burnt sienna, cobalt violet, light gren, phthalo blue, peacock blue, rose, red gibi pek çok renk seçeneğinin olduğu yağlı boyalar, sıcaklıktan ve fotoğraf çekiminden kaynaklanacak zararlara karşı oldukça dirençlidir.

Pürüzsüz ve kalıcı nitelikte olan Bigpoint yağlı boya çeşitleri çatlama, sararma ve solma yapmaz. Yavaş kuruyan bu boyalar için tam kuruma elde edilmek isteniyorsa en az 2 ila 7 gün arası bekletilmesi önerilir.

Yağlı boya çalışırken, özellikle ayrıntılı çalışıyorken el altında bulunması gereken painting medyum, tonlama ve/ veya cilalama uygulanırken kullanılan bir malzemedir.

Bigpoint boyama medyumu fırça izlerini belirsizleştirmek, donuk alanları canlandırmak ve parlak bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Yavaş kuruyan boyama medyumu, sararmaya karşı dayanıklıdır.

Yağlı boyayı inceltmek için ihtiyaç duyulan malzemelerden olan kokusuz terebenti bigpoint 75ml ölçeğinde hazırlanmıştır. Kokusuz olduğu için kapalı ortamlarda çalışmaya müsait olan bu malzeme aynı zamanda boyamada kullanılan fırçaların temizlenmesinde de kullanılır

Bigpoint boyama verniği de yağlı boya yaparken ihtiyaç duyacağınız bir yağlı boya malzemesidir. Pürüzsüz ve düzenli  bir kurumaya katkı sağlayan vernik, renklerin parlaklığını arttırır, fakat unutulmamalı ki son kat cilası değildir. Bu vernik inceltici ile silinmez.

 Mevcut boyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek, dilediğiniz yağlı boya çeşitlerine ulaşmak ve yağlı boya kullanırken gereken yan malzemeleri tedarik etmek için sınıfannesi sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.