Sıralama seçin
Toplam 143 ürün görüntüleniyor.

Puzzle

Eğitici oyuncak çeşitlerinden biri olan puzzle Türkçe adıyla yapboz, bir resim ya da fotoğrafın birbirine uyan parçalarının birleştirilmesi yoluyla bütünlenerek elde edilir. Kelime karşılığı bulmaca olan puzzle yaş gruplarına göre büyük ve az ya da küçük ve çok parçadan oluşabilir. Puzzle parçaların az ve çok olması zorluk derecesini de belirler. Bu nedenle yapboz çeşitlerinin çocukların yaşlarına göre edinilmesi şarttır. Çünkü tamamlandığında başarılı hissetmeye nedene olan yapbozun zor olması çocukta güvensizlik hissi yaratır. Yapbozlar çocuğun yaşına uygun olmaz ve çok basit seçilirse de çocuğun gelişimine hiçbir katkısı olmayacak ve onu eğlendirmeyecektir. Her yaş grubundan çocuğun hatta yetişkinlerin de oynamaktan büyük keyif aldığı yapbozlar doğru seçildiğinde oldukça faydalı birer eğitici oyuncak halini alırlar.

 

Puzzle’ın Çocuk Gelişime Olumlu Etkileri

Zekâ geliştirici oyunların başında gelen puzzleların çocuk gelişimine ciddi katkıları olduğu bilinmektedir. Çocuklara sağladığı zihinsel becerilerin yanında motor gelişimi de olumlu şekilde etkilediği tartışmasız olan yapboz 1760 yılında keşfedilmiştir. 18. yüzyıldan bu yana çocuk, genç, yaşlı herkesin severek oynadığı puzzleların kişilere yaşattığı deneyimin sonuçları son derece olumlu olmuştur ve halen olmaktadır. Çocuklar puzzlelar sayesinde problem çözme ve problemler karşısında farklı bakış açıları geliştirme yetilerine sahip olurken el ve göz koordinasyonları da sağlanmış olur. Ayrıca bu oyunlar erken yaşta şekil algısının gelişmesine ve renk ayrımının yapılmasına da olanak sağlar. Dikkati yoğunlaştırarak oynanan bir oyun olduğu için puzzlelar odaklanma sorunlarına da büyük ölçüde çözüm olmaktadır. Yapboz oyunlarının bir diğer avantajı da karşılaşılan sorunları uzun süreye yayarak çözüme ulaştırmak ve bu yolla sabretmeyi öğrenmektir. Yapboz ile oynamak, çocukların başladığı işi tamamlama ve başarı hissini tadarak sorumluluk almaktan kaçınmama özelliklerini kazanmasının da anahtarıdır. Parçalar arasında doğru seçimi yaparak sonuca ulaşmak da çocukların karar verme yetilerini pozitif yönlendirecektir.

 

Puzzle Nasıl Oynanır?

Puzzleların birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle 500 parça ve fazla parçalardan oluşan puzzle çeşitleri yetişkinler tarafından tercih edilmektedir. Çocuk puzzlelarında ise bu rakam 4 parçaya kadar düşmektedir. Puzzle zorluk derecesini belirleyen parça sayısı çocuğunuzun yaşı arttıkça artırılmalıdır. Her yaştan insanın severek oynadığı bu oyunun temel prensibi parçaları birleştirerek tüm bir resim, fotoğraf ya da deseni oluşturmaya çalışmaktır. Puzzle çözmenin ilk adımı köşe parçalarını bulmaktır. Dört köşesini bulduğunuz yapbozun tüm kenar parçalarını yerleştirerek bulmacayı çözmeye devam etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Yapbozun kenar parçalarını ayırt etmek ise zor değildir. Tüm kenar parçaların dört tarafından biri düz olmak zorundadır. Kenar parçaları bulduktan sonra bütün resme bakılarak parçaları birleştirmeniz ve ortaya bir çerçeve çıkarmanız gerekir.

Sonraki işlem ise kalan parçaları renk ve desenlerine göre gruplamaktır. Gruplama sonrası bütün resim referans alınarak bu parçaların birleştirilmesi gerekir. Oyunun asıl zor kısmı burasıdır. Bu aşamada çocuklar yardım isteyebilir ve puzzleları birlikte tamamlamak konusunda ısrarcı olabilirler. Puzzle grup olarak da oynanan bir oyun haline getirilebilir ama çocuğunuza yol gösterdikten sonra geri çekilmeniz daha uygun olacaktır. Bunun nedeni ise çocuğunuzun problemleri sizin desteğinizle fakat tek başına çözebileceğini görmesini sağlamaktır.

Puzzle bitirildikten sonra çocuğunuzun başarısını takdir etmek ve onun kendine güvenini artırmak için puzzle yapıştırıcılarla yapbozun bir arada kalmasını sağlayarak onu çerçeveletebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun yarattığı bir eseri muhafaza etmiş olursunuz.

Okul öncesi ve ilk okul çağındaki çocuğunuz için 100 parçadan daha az parçaya sahip sevimli kahramanların resimleri ile süslenen puzzle çeşitlerinin yanında daha ileri yaşlardaki çocuklarınız ve sizin için 1000 parçaya kadar farklı renk ve desenlerdeki birçok yapboz Sınıf Annesi’nde sizleri bekliyor.

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.