Sıralama seçin
Toplam 2197 ürün görüntüleniyor.

OYUNCAK

İnsan oyunla gelişen ve oyun oynayarak öğrenen bir varlıktır. Oyun çocukların yaşamı anlamlandırmaları, dünyayı ve kendilerini tanımaları için son derece önemli bir araçtır. Oyunun ve oyuncakların amacı çocukların sadece eğlenmelerini sağlamak değil fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirmek ve hayatla bağ kurarak diğer insanlarla iletişimlerini kuvvetlendirmek de için gereklidir. Çocuk oyunla ve oyuncaklarla dünyayı ve kendi sınırlarını keşfeder. Kendini ve çevresini anlamlandırmaya başlayan çocukların mensubu oldukları topluma uyum sağlamaları böylece mümkün olur. Oyun bebeklik çağından başlamak üzere ergenlik çağına kadar çocukların iletişim aracı ve dilidir. Çocuklar karakter özelliklerini oyun oynayarak bulurlar. Olumlu ya da olumsuz tüm hislerin dışa vurumu oyunlar esnasında gerçekleşir. Ayrıca oyun problem çözme, düşünme, hayal kurma gibi bilişsel beceriler ile motor becerileri de geliştirir. Oyun oynayarak kendi yetilerinin sınırlarını kavrayan çocuklar sosyal becerilerinin de farkına vararak kendilerine ve karşılarındaki insanlara güven duymayı öğrenerek sevmeyi ve sevilmeyi aynı zamanda mutlu olmayı da deneyimlemiş olurlar. Oyun oynamanın vazgeçilmez araçları ise oyuncaklardır.

 

OYUNCAKLARIN ÇOCUK GELİŞİMİNDEKİ YERİ

Oyuncaklar birer oyun materyali olarak çocuk gelişimi üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Oyuncak çocukların yaratıcılıklarını geliştirirken doğru seçimi yapma, düşünüp değerlendirme ve sonuca ulaşma, karar verme, dikkat toplama ile dil becerilerinin yetkinleşmesine ciddi bir katkı sağlar. Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında oyuncaklarla renk, biçim, sayı ve büyüklük gibi temel kavramları anlamlandırarak imgelerin somut karşılıklarını öğrenip dünyayı anlamaya başlarlar. Zihinsel gelişim için gerekli olan oyuncaklar sosyal becerileri de geliştiren enstrümanlardır. Çocuk oyuncakları ile küçük yaşlarda iletişim becerisi kazanan insan paylaşmayı, yardımlaşmayı, sorumluluk almayı ve aldığı görevleri sonuna kadar yerine getirmeyi de öğrenir. Çocuklar için bir iletişim yolu açan oyun ve oyuncak çocukların deneme yanılma yöntemi ile doğru sonucu bulmalarını da sağlar. Oyun ve oyuncakların bir diğer avantajı da çocukların kazanmak kadar kaybetmeyi de öğrenmesine yardımcı olmasıdır. Böylece psikolojik olgunluğa ilk adımını atan çocuklar karşılaştıkları farklı durumlarda nasıl tepki vermeleri gerektiğini de kavrayarak yetişkinliğe eriştiklerinde duygularını kontrol etme ve topluma uyum sağlama becerisi de kazanmış olurlar. Çocukların kas gelişimlerini tamamlamalarını ve el becerilerini geliştirmelerini sağlayan oyuncak çeşitleri beyin gelişiminin de temelini oluşturur. Öğrenmenin ilk aşamasını inşa eden oyuncaklar çocuğun yaşına uygun olarak seçilmelidir.

 

YAŞA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ

Oyuncak seçiminde belirleyici olan ilk kriter çocuğun yaşıdır. Yaş çocukların zekâ ve motor gelişimlerinin ana göstergesi olduğundan onların yaşına göre oyuncak seçimi yapmak öncelik teşkil eder. Yani oyuncaklar bebeklik ve çocukluğun dönemlerine uygun olarak tercih edilmelidir. Çocuklar gelişim aşamalarına uygun olmayan oyuncaklara ilgi göstermez ve onlarla oynamak istemezler. Çocuğunuzun yaşının ihtiyaçlarına cevap vermeyen oyuncaklar çocuklarınızı mutlu etmeyeceği gibi gelişimlerine de olumsuz yönde etki edebilir. Bunun için anne babaların hangi gelişim döneminde hangi oyuncakları çocukları için edinmeleri gerektiğini bilmeleri elzemdir.

 

0-1 Yaş Arası Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler dünyaya geldiklerinden itibaren ilk 6 ay boyunca kendi bedenlerini birer oyuncak gibi öğrenme aracı olarak kullanırlar. Bebekler elleri ve ayaklarına duydukları ilginin yanında hareket eden, ışıklı ve sesli oyuncaklara da dikkat kesilirler. Hareketli, sesli ve ışıklı oyuncakların bebek beşiklerine asılmasının nedeni de budur. 6 aydan sonra bebekler oturabildikleri için görüş açıları genişler ve kas gelişimlerinde de önemli bir adım atıldığı için oyuncakları kavramak ve onlara dokunmak isterler. 8 aya kadar bebeklere çıngırak, şarkı söyleyen ve dans eden oyuncak çeşitleri ile yumuşak pelüş oyuncakları temin etmeniz yerinde olacaktır. Bu doğrultuda bebekler için özel olarak hazırlanan bebek oyuncakları Sınıf Annesi tarafından sizlere sunuluyor. Tüm bebek oyuncaklarının yanında Sınıf Annesi’nden diş çıkaran bebekler için de diş kaşıyıcı oyuncakları edinebilirsiniz.

Diş çıkarmalarının ardından 8 aydan büyük bebekler emeklemeye ve yürümeye başlarlar. Bu da bebeklerin yürüyen ve tekerlek gibi aparatlar sayesinde ilerleyebilen oyuncaklara ilgilerinin artması anlamına gelir. Bu dönemde itme çekme ile hareket eden oyuncaklarla oynamaktan çok keyif alan bebekler motor gelişimlerinin de hızlanması ile kavranabilen, birbirine takılabilen oyuncaklarla da oynamaya istekli olacaktır.

 

1-6 Yaş Arası Bebekler İçin Oyuncak Seçimi

Bebekler bir yaşından sonra yürüme konusunda daha da ustalaşacak hale gelecekleri ve kas gelişimleri sayesinde nesneleri rahatça kavrayabilecekleri için daha farklı fonksiyonlara sahip oyuncak çeşitlerine ilgi duyacaklardır. Bir yaşının ardından biçim ve derinlik algısı açısından zenginleşen bebekler zekâ geliştirici oyuncaklarla oynayabilir hale gelirler. 2 ila 3 yaş arasındaki bebekler ise sosyal hayata uyum sağlamayı öğrenmeye başlayıp hayal güçlerini genişletme adımları atma aşamasına gelirler. 2-3 yaş arası bebekleriniz için kuklalar, tamir ve doktor aletleri ile hayvan setlerini Sınıf Annesi’nden alabilirsiniz.

3 yaşından sonra ise bebeklerinizin gelişimleri önemli ölçüde olumlu değişiklikler gösterdiğinden üç tekerlekli bisiklet, sallanan oyuncaklar, küp bulmacalar ve takılıp sökülen iri parçalı legolar ile oynamaya başlayabilirler. Burada önemli olan oyuncak parçalarının bebeklerin yutmayacağı büyüklükte olmasıdır. 4 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için ise artık masa oyunlarının zamanı gelmiş demektir. Zekâ geliştiren oyuncakların bu süreçte artırılması gerekir. Çocuklar okula başlamadan önce bireysel oyunların yanında paylaşma ve yardımlaşmayı öğrenebilecekleri oyunlara ilgi duyarlar. Ekipçe oynanabilecek oyuncaklar 4 ila 6 yaş arası çocuklar için ideal hale gelirken el becerilerini artırabilecekleri boyama, yapıştırma, kesme ve birleştirme materyallerini içeren oyuncaklar da bu yaş grubunda kullanılmalıdır.

6 yaş ve üzeri okul çağındaki çocuklarda oyuncak seçenekleri oldukça genişlemiş olur. Okul çağındaki çocukların hayal güçlerini, yaratıcılıklarını ve zekâ gelişimlerini etkileyecek puzzle, hafıza oyunları, lego setleri ve çocuklara özel kutu oyunlarını Sınıf Annesi’nden edinebilirsiniz. Ayrıca bisiklet, akülü araba, scooter, badminton, bowling ve paten gibi dış mekân oyuncaklarını da Sınıf Annesi’nde rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

OYUNCAK SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Anne ve babalar çocuklarının yaşına ve gelişimlerine uygun oyuncakları belirledikten sonra onların yetenek ve ilgilerini göz önünde bulundurarak oyuncak seçimi yapmalıdırlar. Sadece bir ödül ve eğlenme aracı olmayan oyuncaklar çocukların yaş, beceri ve gelişimlerine uygun olmazsa çocuğunuz mutlu olmayacak ve oyuna ilgisini kaybedecektir. Hem zekâ hem de beden gelişimine uygun oyuncaklar çocuklarda başarı ve kendine güven hissini kamçılar. Ayrıca oyuncaklar çocukların kavrayabileceği boyutlara sahip olmalıdır. Yani çocukların fiziksel gelişimleri göz önünde bulundurularak çocukların elleri ile rahatça tutabileceği büyüklükteki oyuncaklar seçilmelidir.

Çocuklar sadece düşünme ve muhakeme etmelerini sağlayan oyuncakların yanında kendi istedikleri eğlenceli oyuncaklara da yönlendirilmelidirler. Özellikle okul çağından hemen önce sosyalleşmeye hazırlık adına çocuklara grup halinde oynayabilecekleri oyuncakları almanız şarttır. Çünkü okul öncesi çağda çocuklar kendi yaşıtları ile oyun oynamaya daha fazla ilgi duyar ve yetişkinlerle oynamaktan daha az zevk almaya başlarlar.

Oyuncakların çocuğunuzun sağlığını tehlikeye sokmayacak malzemelerden yapılması, dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması da çok önemlidir. Çocuklarınız için güvenilir ve kaliteli markalardan oyuncak alışverişi yapmanız elzemdir. Bunun için çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarına cevap veren Sınıf Annesi’ni doğru adres olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.