Sıralama seçin
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

Dereceli Kalemler

Sadece resim alanında gerekli olmayan dereceli kalemler, mimarlık, mühendislik, grafikerlik, tasarım gibi mesleki gruplarda da kullanılan, teknik çizim için elzem olan kalemlerdir.

Özellikte teknik çizimlerde kullanılan dereceli kalemler derecelerine göre üç gruba ayılır.

-Sert kurşun kalem; sertlik derecesi 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H olan kalemlerdir. İsmini hard kelimesinden alan sert dereceli kalemlerdeki “H”, sertlik ve açıklık anlamına gelmektedir. Sayı büyüdükçe kalemdeki koyuluk da artar.

 -Orta kurşun kalemler; fine kelimesi ile ifade bulan orta dereceli kalemler, B, HB,F,H,2H,3H dereceli kalemlerdir, yumuşak ve sert kalemler arasındaki geçişi sağlar. F, ne açık ne de koyu anlamına gelir. F’yi 0 olarak kabul edersek sırasıyla; açık- orta koyu 0 daha koyu-çok koyu olarak derecelendirilebilir.

- Yumuşak kurşun kalemler ise adını black kelimesinden alır. 7B,6B,5B,4B,3B,2B dereceli olan bu kalemlerde B yumuşaklık ve koyuluk anlamını temsil etmektedir.  B harfinin yanındaki sayı arttıkça kalemin yumuşaklık derecesi de artar ve daha da açık renk alır.

Sınıfannesi’nde mevcut olan dereceli kalem 12’li set halinde satılmakta ve farklı sertlik derecesindedir. Taşıma sırasında içindeki hassas kömürlerin kırılmaması için metal kutulu olarak tasarlanmıştır.

Yazım teknik, çizim ve eskiz çalışmaları için ideal olan Bigpoint dereceli kalemler uç kırılmasına karşı direnci arttıran SV sistemiyle üretilmiştir. EN7 testinden geçmiş olan bu kalemler çocukların kullanımı için de güvenli kalemlerdir.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.