Çocuklara Sporu Sevdirecek Spor Oyuncakları

Çocuklara Sporu Sevdirecek Spor Oyuncakları

23 Eylül 2021

Çocukların hem bedensel hem de davranışsal becerilerinin gelişimi için oldukça önemli bir aktivite olan spor ve egzersiz, onların zamanla edindikleri alışkanlıklardır. Özellikle 6 - 10 yaş arasındaki çocukları, sporla alakalı bilinçlendirmek ve onları teşvik etmek davranış olarak sporun ve egzersizin yerleşmesine yardımcı olabilir. Bunu yapabilmek için de gelişim dönemine spor oyuncakları edinmek, çocukların spor gibi bedensel aktivitelere olan yatkınlıklarını pekiştirecektir.

Çocuğumu Spora Nasıl Başlatırım?

Ebeveynlerin en sık sorduğu sorulardan biri olan "Çocuğumu spora nasıl başlatırım?" sorusu için verilecek birçok yanıt mevcuttur. Bunlar arasında özellikle ebeveynlerin çocuğun davranışsal eğilimlerini gözlemleyerek çözüm üretmesi en sağlıklı yol olarak değerlendirilir. Bu noktada özellikle çocukların ilgi duyduğu oyuncak setlerini devreye sokmak oldukça pratik bir çözüm olarak öne çıkar.

Çocuklarımızın keyifle oynadığı oyuncaklar onların sadece keyifli vakit geçirmesi için değil aynı zamanda sosyal, davranışsal ve bilişsel becerilerini geliştirmeleri için de tercih edilir. Bu noktada çocukların spora başlayabilmesi adına özellikle kaykay, golf, paten ve futbol oyuncakları gibi araçların son derece işlevsel olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda bu tarz oyuncakların onların bedensel gelişimlerini hızlandırarak motor becerilerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır.

Çocukların Spor Alışkanlığı Kazanmasında Oyuncakların Önemi

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere oyuncaklar, çocukların belirli davranışları edinmelerinde ve hatta belirli bilişsel özellikleri geliştirmelerinde etkili olabilmektedir. Bu noktada özellikle sportif oyuncaklar, çocukların sporla alakalı algılarını da şekillendirerek onların spora olan eğilimlerini arttırır. Özellikle masaüstü futbol oyunu ya da oyuncak bilardo gibi seçenekler sayesinde spor dallarını ve spor dalları arasındaki ayrımları net olarak kavrama imkanı elde ederler. Aynı şekilde çocuklar bu tarz oyuncaklarla vakit geçirdikçe, ilgili spor dalının dinamiklerini de yakından tanırlar. Oyunun ne şekilde oynandığı, kuralları ve kazanmak için nelerin gerekli olduğu gibi temel bileşenleri öğrenirler.

Tüm bunların yanı sıra oyuncaklar sayesinde çocuklar, hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir efor sarf etmek durumunda kalırlar. Özellikle kaykay oyuncak ile vakit geçiren çocukların, denge mekanizmalarını daha kolay kontrol ettikleri ve çevresel farkındalıklarının daha yüksek oldukları gözlemlenmiştir. Son derece ciddi bir fiziksel kontrol mekanizması getiren kaykay ya da paten gibi oyuncaklar sayesinde çocuklar atletik altyapılarını geliştirme imkanı da elde ederler. Bunun haricinde oyuncak bilardo gibi sistematik düşünceyi ve analizi öne çıkaran oyuncaklar da çocukların düşünsel kabiliyetlerini geliştirirken motor becerilerinin de ilerlemesine yardımcı olurlar. Spor oyuncağı denince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan futbol oyuncağı ise çocuğun takım çalışması gibi dinamikleri öğrenmelerine yardımcı olur.

Çocukların Spora Başlama Evresi

Spora ilk adım olarak çocukların arkadaşları ile oynayabilecekleri saklambaç, yakalamaç gibi ekip oyunlarını değerlendirmekte fayda var. Gelişim aşamasında spor oyuncakları ile vakit geçiren çocuklar, sonrasında daha sosyal ortamlarda fiziksel yetkinliklerini kullanabilecekleri takım oyunları oynamalıdırlar. Hem kültürümüz açısından önemli olan hem de çocuk gelişimi düşünüldüğünde oldukça işlevsel olan saklambaç ve yakalamaç gibi oyunlar bunun için oldukça idealdir. 4 ila 7 yaş arasında bu tarz oyunlarla vakit geçiren çocuklar, sosyalleşme davranışlarını da pekiştirerek kendi akranları ile ne şekilde iletişim kurmaları gerektiğini de kavrayabilirler. Bunu yaparken aynı zamanda fiziksel olarak içinde bulundukları dünya ile ne şekilde etkileşime gireceklerinin de farkına varırlar. Bu tarz oyunlara adaptasyonlarını sağlayan çocuklar 5'li 6'lı yaşlarından itibaren futbol, basketbol, voleybol gibi spor dallarına başlayarak bu alanlardaki gelişimlerini de hızlı bir şekilde ilerletebilirler.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.