Sıralama seçin
Toplam 71 ürün görüntüleniyor.

Bebek Oyuncağı

Çocuklar yeni bilgileri ve yaşadıkları toplumun değer ile kurallarını oyun ile öğrenirler. Bebeklikten itibaren insanın zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyen ve kişiliğinin gelişmesini sağlayan da oyundur. Oyun oynamak sadece eğlenceli zaman geçirmeye yarayan bir aktivite değildir. Her oyunun belirli kuralları bulunur ve çocuk gelecek yaşantısında ihtiyaç duyduğu tüm bilgi ve beceriyi oyun oynayarak kazanır. Oyun sayesinde çocuklar kendi yeteneklerinin sınırlarını keşfederken duygularını ifade etme, karar verme ve problem çözme gibi yetilerini de geliştirme yolunda önemli adımlar atarak hayata hazırlanmış da olurlar. Hatta konuşma gibi temel beceriler de ilk olarak oyun ve oyuncaklar ile kazanılır. Çocukların psiko-motor gelişimleri ile kas gelişimlerine de katkısı bulunan oyun ile çocuklar hem sosyalleşir hem de enerjilerini boşaltırlar. Özellikle grup halinde oynanan oyunlarla çocuklar kendilerini ve iletişimde bulundukları diğer insanları tanır. Çevrelerinin farkına vararak dünyayı algılamaya ve anlamaya başlayan çocukların sorumluluk duyguları da oyunlar ile artmış olur. Bu bağlamda çocuklara görev bilincinin aşılanmasını da sağlayan çocuklar galibiyeti, mağlubiyeti ve rekabeti de tadarlar. Bebeklikten başlayarak her yaşta devam eden oyun oynama isteği ancak oyuncaklar ile giderilebilir. Yaş gruplarına göre farklılık gösteren oyuncaklar arasında özellikle 12 ya kadar olan çocuğunuz için özel üretilen bebek oyuncağı çeşitlerini seçmeniz gerekir.

 

Bebek Oyuncağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar dünyaya geldikleri andan itibaren oyun oynamaya ve oyunla öğrenmeye ihtiyaç duyarlar. Hepimiz yeni bilgilerin çoğunu bebeklik çağında öğreniriz. Öğrenme ve algılama için oyun ve oyuncaklar birer araç görevi görürler. Bilişsel, bedensel, sosyal ve psikolojik gelişimimizi tamamlamamıza yardımcı olan oyuncakların özellikle bebeklik döneminde doğru seçilmesi elzemdir.

Bebek oyuncağı seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta oyuncağın bebeğin sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturmamasıdır. Bebek oyuncakları CE işareti taşımalıdır. Bu işaret seçilen oyuncağın çocukların kullanımı için uygun ve sağlığı tehdit etmeyen bir ürün olduğunun resmi şekilde onaylanmasının belirtisidir. Bebek oyuncağı seçiminde diğer önemli noktalar ise şunlardır;

  • Oyuncaklar çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmalıdır.
  • Bebek oyuncakları küçük taneli ve parçalanabilir yapıda olmamalıdır.
  • Satın alacağınız bebek oyuncağı çocuğunuzun hareket ettirip kaldırabileceği ağırlıkta olmalıdır.
  • Bebek oyuncakları kazalara mahal vermeyecek şekilde kırılmayan malzemelerden üretilmelidir.
  • Keskin kenarlı ve sivri uçlu oyuncaklar satın alınmamalı, bebek oyuncakları yuvarlak hatlara sahip olmalıdır.
  • Oyuncaklar boya ve cila gibi kimyasal içermemelidir.
  • Bebekler için tercih edilecek oyuncaklar kaliteli ve zararsız plastikler ile ahşap materyallerden yapılmalıdır. Metal oyuncaklar paslanma riskine karşı bebeklerden uzak tutulmalıdır.
  • Ayrıca bebekler belirli bir alanda oyuncakları ile oynamalı ve oyun boyunca yalnız bırakılmamalıdırlar.

 

Bir Yaş Altındaki Bebekler İçin Bebek Oyuncağı Seçimi

Sağlığa uygunluktan sonra yaş ve olgunluk düzeyi oyuncak seçiminde temel kriter olmaktadır. Çocukların her yönden gelişimini destekleyen oyuncaklar arasında özellikle yaşamlarının ilk 12 ayındaki bebekler için yapılacak seçimlere dikkat edilmelidir. Bir yaşından küçük bebekler için oyuncak tercihi yapmak için öncelikli olarak anne babaların bebeklik dönemlerine ve bu dönemlerde bebeklerin kapasiteleri ile hangi oyunları oynayabileceklerine hâkim olmaları gerekir.

1 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Yeni doğmuş bebekler 1 aylık olana kadar nesne ve insanlara kısa süreli olarak odaklanabilirler. Bu dönemde bebekler yüzlerine ancak 15 santimetre yaklaştırılan materyalleri görüp onları takip edebilirler. 1 aylık ve daha küçük bebekler insan seslerini tanır ve yumuşak ses ile müzikleri duymaktan hoşlanırlar. Bu yaş aralığındaki bebekleriniz için hafif ritimli müzik yayan ve yavaş hareket eden müzikli bebek oyuncağı çeşitleri ile çıngırak tercih edebilirsiniz.

 

2 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Bu dönemde bebeklerin tutma yetileri gelişmeye başlar. 2 aylık bebekler oyuncakları kısa bir süre de olsa tutup nesneleri daha uzun süre takip edebilirler. Ayrıca boyun kasları gelişmeye başladığı için boyunlarını dik tutmaya çalışırlar. Bu yaş aralığında da bebekleriniz için müzikli oyuncaklar ile çıngırakları tercih edebilirsiniz. Ayrıca pelüş oyuncaklar ve özellikle bebek uyku arkadaşı, oyuncak ördek gibi canlı renkleri olan ve ses çıkaran oyuncaklar alabilirsiniz.

 

3 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Sesi ve hareket eden her şeyi çok daha uzun süre takip edebilen 3 aylık bebeğiniz artık iki elini etkin kullanmayı öğrenme aşamasındadır. Boyun kasları geliştiği için daha geniş bir açıya dikkat kesilen bebeğiniz çevresini de ilgisi artmıştır. Konuşan bebek oyuncağı çeşitleri ve kavrama yeteneğinin gelişmesi için ahşap bebek oyuncağı modelleri ile ışıklı sesli oyuncaklar bu süreçte ideal oyun materyalleridir.

 

4 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Boyun ve el kasları gelişmeye devam eden 4 aylık bebekler etraflarındaki insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanırlar. Kavrama yeteneklerinde ciddi ilerleme gösteren bebekler bu süreçte konuşan ve hareket eden oyuncaklar ile tutabilecekleri büyüklükteki dişlikler, yumuşak toplar ve pelüş oyuncaklardan hoşlanırlar. Ayrıca bu dönemde bebeğinizi konuşan ve üç boyutlu bebek kitabı ile de tanıştırabilirsiniz.

 

5 ve 6 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Bebekler ayı geçtiklerinde emekleme zamanı gelmiş demektir. Desteklenerek oturan ve emekleyen bebeklerinizin ev içinde özgürce hareket etmesi ve oyuncaklarına ulaşması için oyun halısı edinebilirsiniz. Bebekleriniz bu dönemde kurmalı oyuncak çeşitlerine ilgi duymaya başlayacak, hatta bu oyuncaklar hareket ettikçe onların peşinden gitmeye ve onları tutmaya çalışacaktır. Ayrıca bu süreçte bebekler şekillere de dikkat kesildiğinden resimli ve aynalı oyuncakları da tercih edebilirsiniz. Sesleri taklit etmek de eğlenceli bir oyun olduğu için bebeklerinize sesli ve müzikli bebek oyuncağı modellerini de edinebilirsiniz.

 

7 ve 8 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Bu dönemde bebeklerin kavrama yetenekleri geliştiğinden ittir git oyuncaklar, büyük oyuncak arabalar, kule oyuncak çeşitleri ve büyük parçalı Legolarla oynamalarını sağlamak zekâ gelişi ve kas gelişimi için yerinde olacaktır. Ayrıca desteksiz şekilde oturan ve ayağa kalkabilen bebeğinizin yürüme alıştırmaları yapması için oyuncak puset de edinebilirsiniz.

 

9 ve 10 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Dokuzuncu ayı geçtiğinde el ve parmaklarının işlevini tam olarak kavramış bebekleriniz kendi başlarına yemek yiyebilir ve oyuncaklarını rahatça tutup kavrayabilir. Bu süreçte zekâ gelişimini destekleyen bebek puzzle ve yap bozları ile eğitici bebek oyuncakları çeşitlerine yavaş yavaş geçiş yapmanız doğru olacaktır. Neden sonuç ilişkisini ve bağlantı kurmayı öğrenen çocuklar bu dönemde zekâ oyunlarına da yönlendirilmelidir.

 

11 ve 12 Aylık Bebekler İçin Oyuncaklar

Artık ilk adımlarını desteksiz atmaya ve konuşmaya başlayan bebekleriniz eşyaları ve nesneleri hareket ettirmekten çok hoşlanırlar. Bu nedenle hareket ettirebileceği oyuncaklar ile bisiklet ve sallanan oyuncak çeşitlerine de ilgileri artacaktır. Geometrik şekilleri de rahatlıkla ayırt edebilen 11 ayın üzerindeki bebekleriniz için zekâ geliştiren oyuncaklar ile eğitici bebek oyuncakları edinmeniz uygundur. Ayrıca sese de çok duyarlı hale geldikleri için çocuklar bu dönemde bebek müzik aleti modellerinden de keyif alacaklardır.

12 ay ve üzeri bebekleriniz için de daha çok fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sunacak oyuncakları edinmenizde fayda vardır. Ayrıca 1 yaşından büyük çocuklar sosyalleşmeye hazır olduklarından grup halinde oynanan oyunlara da ilgi duyarlar. Tüm bebek oyuncaklarını geniş çeşit seçenekleri ile uygun fiyatlara Sınıf Annesi’nden satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.