Sıralama seçin
Toplam 24 ürün görüntüleniyor.

Ahşap Eğitici Oyuncak

Ahşap insanlık tarihinin en eski eşya ve gereçlerinin yapıldığı materyallerin başında gelir. Oyunun ve oyuncağın geçmişi araştırıldığında da ilk oyuncakların ahşap oldukları görülmektedir. Dünyanın bilinen en eski oyuncaklarının Mısır’daki ahşap materyaller kullanılarak yapılan tahta oyuncaklar ile topaçlar olduğu sanılmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan ahşap oyuncaklar organik ve doğaldır. Bu nedenle her tür oyuncağın elde edildiği ahşap malzeme eğitici oyuncak çeşitleri için de ideal bir materyal olma niteliği taşır. Özetle eğitici oyuncakların en sağlıklı ve en dayanıklı olanları ahşap malzemelerden elde edilmiş oyuncaklardır. Çocuğunuz için edineceğiniz ahşap eğitici oyuncaklar sağlam oldukları için uzun süreli kullanım sunarken ağaçtan üretildiklerinden çocuğunuzun sağlığına da zarar vermezler.

Oyuncak yapımı için ahşabın seçilmesinin nedeni bu malzemenin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasının yanında şekil verme konusunda da ahşabın elverişli olmasıdır. Lifli bir yapıya sahip olması nedeniyle kolay kırılmayan ve geç yıpranan ahşap oyuncak çeşitleri, farklı tasarımları ile çocuğun her tür oyun ihtiyacına cevap verecek şekilde dizayn edilebilir. Çocukların bilişsel ve motor gelişimleri için birer eğitici oyuncağa dönüşebilen ahşap, aynı zamanda stres azaltan doğal bir materyal olduğu için çocuklarınızı sakinleştirme özelliğini de barındırmaktadır. Çocuğunuzun çok seveceği ahşap eğitici oyuncaklar doğal boyalar ve cilalar kullanılarak daha da ilgi çekici hale gelebilirler. Ayrıca ahşap oyuncaklar dayanıklı olmaları sayesinde de oldukça ekonomik ürünlerdir ve bu oyuncakların çocuk gelişimi için büyük faydaları bulunmaktadır.  

 

Ahşap Eğitici Oyuncakların Bilişsel Gelişime Katkıları

Oyun oynamak çocukların hem eğlenmesi hem öğrenmesi hem de gelişimleri için gerekli bir faaliyettir. Özellikle zihinsel yetilerin ve zekanın gelişiminde oyuncakların rolü büyüktür. Modern öncesi çağda çocuklar için hazırlanan oyuncakların bilişsel yeteneklerin artırılmasında daha çok katkısı olduğu düşünülmektedir. Günümüzde, sınırlı teknolojik olanaklar nedeniyle belirli fonksiyonları bulunan eski oyuncaklara rağbet artmaktadır. Bunun sebebi eski oyuncakların hem çocukları tembellikten ve otomatikleşmeden uzaklaştırması hem de tahta gibi doğal malzemelerden yapılmasıdır. Yani eskinin ahşap oyuncak çeşitleri şimdi yine revaçtadır. Eğitici oyuncaklar artık ahşaptan elde edilen birçok çeşide sahiptir. Örneğin ahşap kutu oyunları, dikkat geliştirici ahşap oyuncaklar, ahşap hafıza oyunları, ahşap puzzle ve yapbozlar gibi zekâ geliştiren oyuncaklar ahşap eğitici oyuncak kategorisini oluşturur. Çocukların renk, şekil, sayı ve harf gibi temel bilgileri edinebileceği ahşap oyuncaklar bilişsel gelişime katkı sunan sağlıklı materyallerdir.

 

Ahşap Eğitici Oyuncakların Psiko-Motor Becerilere Katkıları

Ahşap eğitici oyuncaklar çocukların sadece zekâ gelişimini olumlu yönde etkilemeye hizmet etmezler. Özellikle denge oyunlarında kullanılan ahşap blok oyuncakları, ahşap oyun setleri, ahşaptan yapılmış araba, kamyon, tren ve benzeri oyuncaklar çocukların büyük ve küçük kas gelişimlerini destekler. Bu yolla el becerilerinin artırılmasına katkı sunan ahşap eğitici oyuncaklar ile çocuklar hangi işin nasıl yapıldığını öğrenerek ileriki yaşamlarında hayatlarını kolaylaştıracak pratik bilgiler de edinmiş olurlar. Örneğin ahşap arabalarla oynayan çocuklarda ileri geri hareket ettirdikleri oyuncaklar sayesinde büyük kasların geliştiği, ahşap tamir setleri gibi küçük işlerin gerçekleştirilmesini sağlayan oyuncaklar ile de küçük kaslarda gelişme gözlendiği bilinmektedir.

 

Ahşap Eğitici Oyuncakların Sosyal Becerilere Katkıları

Ahşap eğitici oyuncaklar arasında grup halinde ya da en az iki oyuncu ile oynanan ahşap kutu oyunları, ahşap oyun setleri ve ahşap denge oyunları gibi oyunlar sosyalleşmenin birer aracı olabilir. Bu oyuncaklar ile ekip ve rakip olmayı, yardımlaşmayı ve iş birliği yapmayı, paylaşmayı öğrenen çocuklar toplum hayatına uyumlanma konusunda da başarılı olacaklardır.

 

Ahşap Eğitici Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara doğa sevgisini aşılayan ve pek çok açıdan gelişmelerini sağlayan ahşap eğitici oyuncaklar son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Ahşap eğitici oyuncak seçiminde yaş faktörü ilk kriter olmalıdır. Çocuklar için ideal birer eğitici oyun materyali olan ahşap oyuncaklar her yaşta kullanılabilen çeşitlere sahiptir. Yaşa uygun seçim yapmak çocuğun kas ve zekâ gelişimi ile paralellik gösteren oyuncakları tercih etmek ile mümkündür. Örneğin 0 ila 3 yaş arasındaki çocukların büyük parçaları olan ahşap oyuncak çeşitleri ile oynamaları sağlıkları ve kendilerini başarılı hissetmeleri açısından elzemdir. Henüz karmaşık oyuncaklara ilgi duymayan çocuklarınız için ahşap arabalar ile büyük parçalı puzzle ve yapbozları edinebilirsiniz. Ahşap tamir setleri ve jenga gibi ahşap oyuncaklar ise 3 yaşından büyük çocuklara uygun olacak şekilde üretilmiştir. Çocuğunuzun yaşına uygun olmayan oyuncaklar çocukta hayal kırıklığı yaratacağı gibi gelişimine de katkı sunmayacaktır.

Ahşap eğitici oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bu doğal malzemede cila ya da boya kullanılıp kullanılmadığıdır. Eğer kullanılmış ise bu materyallerin doğal olması gereklidir. Ayrıca keskin kenarları olan ve zımparalanmamış ahşap ürünlerin 3 yaş altı çocuklar için uygun olmadığı unutulmamalıdır.

Tüm oyuncaklar için geçerli olan kriter ise oyuncak üzerinde CE işaretinin bulunmasıdır. Bu işaret oyuncağın Avrupa Birliği standartlarında üretildiğini gösterir. Yani CE yazan oyuncaklar çocuğunuzun sağlığını ve güvenliğini tehdit etmeyen ürünlerdir.

 

Sınıf Annesi’nin Ahşap Eğitici Oyuncak Çeşitleri

Sınıf Annesi’nden güvenle edineceğiniz ahşap eğitici oyuncaklar arasında en fazla tercih edilenleri ahşap puzzle ve yapbozlardır. 18 ay ve üzeri çocuklarınızın zeka gelişimi destekleyen Hongji’nin ahşap puzzle çeşitleri ile 3 yaş ve üzerindeki çocukların sayıları öğrenmesine olanak sağlayan Asya marka Memo Kids Eğitici Ahşap Puzzle oyuncağı Sınıf Annesi’nden edinebilirsiniz. Çocuklarınızın parçaları doğru yere yerleştirerek resmin tamamına ulaşmalarını amaçlayan eğlenceli ve eğitici puzzle çeşitlerini Sunman, Playwood ve Bircan marka yapbozlarda bulabilirsiniz. Sınıf Annesi’nin bir diğer markası olan Dede’nin ahşap oyuncakları ile çocuklarınıza harfleri öğretebilir, Mor Toys’un blok oyuncakları ile kas gelişimlerinin desteklenmesini sağlayabilirsiniz. Sınıf Annesi’nde ahşap puzzle, ahşap beşik, ahşap oyuncak seti, ahşap tren ve jenga oyunlarını bulabilirsiniz. Üstelik ahşap eğitici oyuncak fiyatları Sınıf Annesi’nde çok uygun.

 

 

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.