5 Yaş İçin Eğitici Oyuncak Seçimi

5 Yaş İçin Eğitici Oyuncak Seçimi

16 Mart 2021

5 Yaş İçin Eğitici Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklarımız şüphesiz ki en değerli varlıklarımızdır ve onların keyifli ve eğitici vakit geçirmeleri için aklımıza gelen ilk şey oyuncaklardır. Çocukların erken yaşlarına göre seviyeli ve kaliteli bir eğitim alabilmeleri için onlara alacağımız oyuncakları dikkatle seçmeliyiz. Çocukların zeka ve hafıza gelişiminde şüphesiz en büyük rollerden biri oyuncaklardır. 

 5 Yaş Eğitici Oyuncaklar Nelerdir?

  0-5 yaş aralığındaki çocuklar bu yaş aralığında duyu organlarıyla dünyayı analiz etmeye başlarlar. Oyuncaklar ise çocukların aklına gelen ilk şeydir. İlk zamanlarında çoğunlukla duyu organları ile keşfedebileceği oyuncaklarla oynatmak daha faydalıdır. Daha sonra ise çocukların gelişimine katkı sağlayacak oyuncaklara yönelmelidir. Bu oyuncaklara eğitici oyuncak ve çocuklara verirken ne tarz oyuncaklar olduğuna dikkat edilmelidir.

 

 Eğitici Oyuncaklar Çocuklara Ne Gibi Katkılarda Bulunur?

 Eğitici oyuncaklar çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda ona bazı kavramları öğretir. Bu kavramlar gruplandırma, farklı olanı keşfetme, sıralama, eşleme ve sayma gibi kavramlardır.

  Oyuncaklar çocuğun kavramları tecrübe ederek öğrenmesini sağlar ve çocuk bu kavramları öğrenirken bir hayli eğlenir. Zeka oyuncaklarını da eğitici oyuncaklar kategorisine alabiliriz.

Bu noktada asıl önemli olan nokta oyuncakların çocuğun yaşına ve fiziksel gelişimine uygun oyuncaklar seçebilmektir.

 Eğitici Oyuncakların Faydaları

 Tabii ki her oyuncak eğitici oyuncaklar kategorisine giremez. Eğitici bir oyuncağın birçok faydası vardır bunlardan bazıları:

 Çocuk deneyerek sonuca varması gerekir ve tecrübe etmesi gerekir. Sayılar, geometrik şekiller hakkında fikir sahibi olabilmesi gerekir. Gruplar halinde oynanan oyunlarda çocuk sosyal yönden gelişir. Oyunun gidişatı sayesinde çocuk duygularını daha iyi ifade edebilmeye başlar. Birçok duyguyu keşfederler. Hayal güçleri gelişir. Yetenekleri ve ilgi alanları küçük yaştan keşfedilebilir. Çocukların kendilerine olan güvenleri artar.

 

 Eğitici Oyuncaklar Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Eğitici oyuncak seçerken dikkate almamız gereken en önemli nokta çocuk için sağlıksız bir madde olup olmadığına dikkat etmektir, aksi halde üzücü durumlar ile karşılaşabiliriz.
  • Oyuncağın çocuğun yaşına ve fiziksel gelişimine uygun olmalıdır.
  • Oyuncağın çocuğun ilgisini çekecek bir şey olması lazım, mesela çocuk sesli oyuncakları seviyorsa ona bu şartlara uygun bir oyuncak alınmalıdır.
  • Seçeceğiniz oyuncak çok yönlü bir oyuncak olsun, örnek vermek gerekirse oyuncak görme duyusuna hitap ederken bir yandan da işitme duyusuna yararlı olmalıdır.
  • Uçları keskin veya çok küçük parçalar içeren oyuncaklardan kesinlikle uzak durulmalıdır aksi halde çocuk bir yerlerini yaralayabilir veya parça yutabilir.
  • Plastik oyuncaklar yerine ahşap oyuncakları tercih edebilirsiniz, çoğu zaman ahşap plastiğe oranla daha güvenilirdir.
  • Oyuncakların renkli olması çocuğun ilgisini o yönde toplayacaktır ve renkleri öğrenmesinde faydalı olacaktır.
  • Oyuncakları seçerken kolay temizlenecek bir oyuncak mı diye dikkat edilmelidir ve çocuğun sağlığı için sık sık temizlenmelidir çünkü çocuklar oyuncakları ağzına alabilirler.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.